wz
 

Vysoké Tatry

Okresné mesto Topoľčany

Obec Horné Chlebany

 
 

Mesto Atlanta je v prvej desiatke najnavštevovanejších amerických miest.
Svet ho pozná hlavne z olympiády r. 1996. Mesto vzniklo
okolo r. 1847 ako železničná križovatka novej dráhy pre spojenie juhovýchodného atlantického pobrežia s Pacifickým. Malo sa preto vymenovať Atlantica-Pacifica, ale miestnym sa zapáčilo "Atlanta".
Za americkej občianskej vojny bola svojou polohou pre Juh veľmi dôležitá a preto ho "severný" generál William Tecumseh Sherman dal po dobytí vypáliť. Pripomína to symbol mesta ktorým je fénix a motto Resurgens ("znova sa dvíhajúce").
Hlavné "mestskou" časťou je boulevard Peachtree Street, kde je obvyklá zmes lepších hotelov, obchodov a reštaurácií. Olympijské dni pamätá Centennial Olympic Park, dobrý na prechádzanie alebo piknik - a strážený policajtmi na terénnych bicykloch.
Park vedie k dvom atrakciám - "najväčšiemu akváriu na svete" (Georgia Aquarium) a múzeu firmy Coca-Cola. Dr Pemberton, veterán Konfederácie, ktorý slávnu sódu v tomto meste v r. 1886 vynašiel, má v parku aj sochu.

Dr. John Pemberton - Coca-Cola - 1886

Zo serióznejších inštitúcií je na prvom mieste High Museum Of Art na Peachtree St., ktoré navštívi ročne zhruba toľko ľudí čo rímsku Galleria Borghese.
MODA je Museum of Design Atlanta čo sa od r. 1993 špecializuje na návrhárstvo.
Atlanta Botanical Gardens (botanická záhrada) stojí za návštevu a Zoo Atlanta je známa svojimi gorilami a medveďmi panda.

Botanická záhrada

Botanická záhrada Atlanta je 30 akrová botanická záhrada v štáte Georgia, USA. Nachádza sa na Piedmont Avenue v blízkosti Piedmont Park v meste Atlanta v Spojených štátoch amerických.
Botanická záhrada Atlanta vznikla v roku 1976 ako nezisková organizácia. Súčasná záhrada slúži ako kultúrne a spoločenské centrum, kde sú pravidelne organizované dočasné výstavy a festivaly. Botanická záhrada Atlanta sa skladá z niekoľkých tematických častí. Nachádzajú sa tu dve zalesnené plochy, ružová a japonská záhrada a exponáty
vtákov, obojživelníkov a rastlín tropických dažďových pralesov. Hlavnou atrakciou botanickej záhrady Atlanta je záhrada orchideí s najväčšou zbierkou orchideí z celého sveta v Spojených štátoch amerických. Sú tu v skleníkoch vystavené unikátne tropické a horské orchidey. V roku 2009 bola Botanická záhrada Atlanta rozšírená o zeleninovú záhradu a kaskádovou záhradu s vodopádmi.

 

by Cezmín Slovakia 2012 http://cezmin.wz.cz