wz
 

Vysoké Tatry

Okresné mesto Topoľčany

Obec Horné Chlebany

Pracovité ruky, um a fantázia našich predkov a v súčasnosti je stálou inšpiráciou ako si skrášľovať svoj domov.

"Porta patet et cor magis"

Dvere sú otvorené a srdce ešte viac
 

 

 Blanket - Otevři dveře dokořán

https://www.youtube.com/watch?v=gy0rJqAOj5k

Otevři dveře dokořán

text písně

Otevři dveře dokořán, ať každej z těch co kolem jdou,
celej den zpívá jen tu mou toulavou,
vždyť její nápěv každej zná.

Palec kouká z bot a zrovna do louže jsi šláp
Po skrání stéká pot, musíš se tomu začít smát.
Slunce z mraků vystoupí a usuší ti tvář,
vítr hvízdá ti se mnou píseň mou, co já ti zpívám.

Otevři dveře dokořán, ať každej z těch co kolem jdou,
celej den zpívá jen tu mou toulavou,
vždyť její nápěv každej zná.

Marně hledáš stín a chůzi máš jen loudavou.
Senem voní stráň, když na ni klesneš únavou.
Do trávy si polož vak a můžeš chvíli snít,
proti smutkům si vezmi tenhle lék, co já ti dávám.

Otevři dveře dokořán, ať každej z těch co kolem jdou,
celej den zpívá jen tu mou toulavou,
vždyť její nápěv každej zná.

Do kraje padne stín a tys tu chvíli zůstal stát,
když zaslech ́jsi pár tónů, z té co máš už dlouho rád.
Potom poslední ti ujel vlak, jen v dálce zahouká
a když svítá, tak sám si začneš tou, co já ti zpívám.

Otevři dveře dokořán, ať každej z těch co kolem jdou,
celej den zpívá jen tu mou toulavou,
vždyť její nápěv každej zná.

 

 Dvere (lat. Ostium, maď. Ajtó, starosloviensky aj dve re, dvercia, vráta, kaligraficky 門) sú zväčša hranaté dosky (pôvodne dve, odtiaľ dve re) vyrobené z lisovaného dreva... a ani z toho niekedy nie. Dvere sú zvesené do rámu (slovensky zárubňa, či firštók) na dva alebo tri pánty (slovensky aj závesy). Dvere sú jedným z tých vynálezov, ktoré tu boli asi skôr ako okno a počas niekoľkých tisícročí vyvíjali rovnako, ako sa vyvíjali aj napr. ľudia, hudba, ľadový hokej a pokémoni.
"Starovekí šamani pred 5000 rokmi objavili geniálny spôsob, ako sa dostať z jednej strany múru na druhú. Touto vymoženosťou boli dvere." (Historik)
Dvere sú geniálna vec, ktorú vytvorili africkí šamani pred viac ako 5000 rokmi ako prostriedok jednoduchého prechádzania cez múr. Pred tým vynálezom bol prechod tiež možný, straty na životoch však presahovali dokonca aj benevolentné africké normy.
Závesy
Predtým ako „zliezli zo stromov“, boli prvé dvere prototypmi riešení ako ošetriť priechodnú dieru v stene. Riešilo sa to cez závesy, no cez ne často fúkalo a bol prievan a iné vetry. Závesy z C-éčiek, koráliek od Natáliek a iných inak neupotrebiteľných, neskôr aj nejedlých vecí prepúšťali aj prach, piesok, hmyz a hlúpych susedov. V niektorých prípadoch prepúšťali aj rôzne nežiaduce chovné zvieratá, ako napr. kone, prasatá a susedove decká, dokonca za určitých okolností aj susedove spermie. Od prievanov trpeli obličky a priemerný vek "ľudov" bol preto veľmi rýchly. Celoplátenné závesy zase prepúšťali veľa tmy.
Závesmi boli priechody zakryté tzv. „vismo“, teda visiacimi materiálmi. Malo to aj tú nevýhodu, že sa dalo cez ne so sklonenou hlavou hravo prebehnúť, či ráznym krokom prejsť. Sklonená hlava sa odporúčala preto, lebo niektoré kompozície visiacich koráliek obsahovali zákerne nakombinované ostré kuracie kostičky. Tieto kostičky vám mohli pri behu tvárou v tvár, po vzore ostnatého drôtu, vyškriabať oči. To nehovoríme o tých kostičkách, ktoré boli napríklad vo výške rozkroku. Aj v prípade, že by za visiacim závesom (plachtový, či záclonový model závesu) bola iná pevná prekážka, nesklonená hlava tvárou proti prekážke by mohla utrpieť isté ujmy, ktoré síce zvyšujú mužný zjav, no zároveň sa ťažko hoja. Nikdy neviete, čo (kto) vás za takou plachtou čaká.
K revolučnej zmene došlo potom, ako sa visiace špagáty nahradili pántami. Aby sa to nemýlilo, nazvali sa tieto pánty závesmi. Dvere prestali potom visieť zhora a začali sa otvárať do strany. Nebolo už vtedy jedno ktorou stranou sa cez ne ide a s rozbehom to šlo iba vo filme.

 

Aj povrch dverí sa rôzne menil. Prapôvodné dvere neboli z drevotriesky ako tie moderné, ale boli vytvorené zo zmesi papyrusu a želatíny, respektíve teda huspeniny. Všetky tieto materiály boli našponované na stále pevnejšom ráme. Luxusnejšie typy dverí boli plné drevené dosky, ktoré mohli byť pribité na také drevené písmeno „Z“. To už boli parádne tuhé dvere. Na povrch materiálov výplne dverí sa klincami pribila napríklad koža z koňa - kvôli estetike. Kelti boli väčší estéti a na dvere pribíjali hlavy nepriateľov. Vraj za uši. Hlavy boli pravdepodobne vopred opracované zabitím. Dobové pramene však v tomto nie sú celkom jednoznačné. Ak boli živé, dali sa použiť podobne ako dnešný schodišťový telefón (zvonilo sa fackami). Naši predkovia pribíjali na dvere, vraj, aj živé netopiere, pretože poskytovali kvalitnú ochranu.
Postupne, ba až vekmi sa dvere zdokonaľovali, zväčšovali, menili tvar aj spôsob zamykania. Prvé dvere síce ešte nemali západku (tzv. jazyk, respektíve jazýček) ani kľučku, iba poistku, takzvanú raklu. Asi to bol ten „rígeľ“, či závora (nemýliť si s rampou). Keď voľajaký génius prišiel na nápad s kladkou (visiacim zámkom) a nevedel, čo s ňou, iný génius vymyslel petlicu a zamykanie odomykanie dverí bolo opäť o niečo zložitejšie. Hlavne po žúrke. Dvere sa už nedali len tak mirnix-dirnix otvoriť hlavou. Tu už mali tie staré štruktúry, ktoré boli zvyknuté preraziť dvere sklonenou hlavou ľahko dokázateľne bolestivé zážitky.
Moderné dvere sa stali obrovským boomom. Hlavne potom, ako ich predstavili na Šalamúnovom veľtrhu, bol po moderných dverách obrovský dopyt. Dvere sa stali okamžite módnym hitom a boom ich predaja trvá prakticky dodnes. S menšími zmenami. V dverách sa skrýva hotová revolúcia. Podobne ako všetci z nás sú niekedy prví, alebo aj druhí, aj dvere majú svoje rôzne druhy. V priebehu stáročí sa dajú rôzne epochy zľahka identifikovať aj podľa toho, aké vtedy boli dvere.

 

Sú to napríklad modely ako:

Gotické dvere - Veľmi zdobené, zväčša používané na kostoloch, alebo ako vchody do dvora bohatých "ľudov". Mali by mať tam hore lomený oblúk, no tento môže byť riešený ako také okno nad dverami. Tieto dvere bývajú zväčša masívneho charakteru, také ťažké, že horné pánty sa skôr či neskôr vytrhnú, a to napriek tomu, že zárubňa bývala zväčša z kameňa. Tento problém bol po vynáleze dubovej elektródy vyriešený navarením ďalších pántov. Dnes je problém takéto dvere z pántov vysadiť, no ako ich nasadzovali? Zrejme ich majstri zbili v dielni, rozložili, a na mieste poskladali, rovno do pántov (Takýmto štýlom stavia aj Drevodom Rajec). Už pri týchto dverách sa vyskytujú masívne kľučky, aj zámky na jednu západku.
Renesančné dvere - Dvere šetrné, čo do veľkosti, ale dostatočne veľké na to, aby sa do nich vošiel obyčajný "ľudo". Keď zdraželi pohonné hmoty, obyčajní ľudia začali myslieť ekonomicky a hneď po zistení, že teplý vzduch je ľahší ako studený, túto skutočnosť využívali vo svoj prospech a okrem dverí si pridali ešte aj baraniu (pred)kožku a nevetrali v zime tak často, nech bol obed pripálený akokoľvek. Doktori mali čo robiť.
Americké (tzv. saloonové) dvere (lietačky) - Vychádzali z architektúry gotických dverí, avšak v Amerike. Bolo tam bars teplo, trebalo vyriešiť problém s vetraním. Raz nejakí opilci opäť strhli bitku a pri obvyklom mlátení hlavy o dvere to tie dvere nevydržali, zlomili sa vo výške pásu, dodatočne do nich silno voľakto kopol zospodu, ani tento nápor nevydržali a prvé americké saloonové dvere boli na svete. Všetkým sa páčili, najviac miestnym somrákom, ktorí ich používali ako vejár, kým ich niekto neodohnal. Tieto dvere nemali zámku, a tak vznikli aj prvé NON-STOP podniky (večierky), čo ľudstvo ocenilo.
Moderné dvere - Firma FAB rozmýšľala nad nápadom, ako pekne zarobiť, a podarilo sa jej to. Vymysleli dvere so zámkou na taký kľúč, ktorý sa dá ľahko stratiť. Ten kľúčik je proste deformovaný pliešok, ktorý sa vojde do dierky pod kľučkou, pootočí sa ním a sme doma. Moderné zámky sa už nedajú odomknúť tak ľahko so šperhákmi, ale kedysi to šlo ľavou zadnou. No, pravdupovediac, či za Komančov, ale aj za vlády inej... na kradnutie to nemá vplyv. K moderným dverám ešte môžme zaradiť tzv. otáčavé dvere, dvere na aute a dvere ku sláve. Nedávno bola populárna aj skupina Dvere, ale vrátnik už zomrel.
Dvere budúcnosti - Tie ešte nikto neobjavil. Ale slovenskí vedci dúfajú, že sa tak čoskoro stane, lebo spolu s afganskými vedcami prišli na to, že ľudstvo v pokračovaní svojej evolúcie stratí schopnosť ich otvárať. Prišli na to vtedy, keď si pozreli film Znamenia s Melom Gibsonom, kde civilizácia, ktorá dokáže cestovať vesmírom, nie je natoľko inteligentná, aby ich dokázala otvoriť. Aj veštica Vanga Vangel (Lavor), predpovedala tú blízku katastrofu, že celé ľudstvo sa zavrie doma a nebude môcť uniknúť pred pozeraním Še(he)rednej Zády.
Dvere sú ešte lepenkové a drevené. Drevené sú spoľahlivé, ale z tých lepených celých sa dajú jednoduchou úpravou vyrobiť dvere saloonové. Návod je hore.

Chvíľka poézie:
„Vŕzgajú mi dvere,
trošku ma to sere.
Mamka vedľa pere,
nezhody sú v SMER-e.

 

CITÁT: "Mám sa ako dvere - iba vrznem a už iba čakám, kedy ma zavrú..." (Obyčajný občan)
Okrem otvárania, zatvárania, vŕzgania a chránenia majetku sa z nich vyvinuli aj okná, ktoré už také spoľahlivé nie sú. Avšak s dvermi sa dá aj získať poistka, napríklad zacviknutím prstov medzi dvere a zárubňu, vložím nohy do priestoru kinetickej dráhy silne zatvorených dverí alebo dostaním rany do hlavy dverami.
Dvere sa dajú použiť aj na mierové účely, napríklad improvizačne aj ako stôl (slovensky „táfeľ“), ak máme stolov nedostatok alebo žiadne. Rozrobí sa na nich mäso a natlačí do klobás.
V prípade detí sa dajú dvere použiť ako náhrada za maliarske plátno a nejedenkrát vzniknú hotové umelecké skvosty, ktoré už nikdy nepôjdu zmyť. Bežne pri deckách dvere využívame na kreslenie čiarok, keď zisťujeme ako nám rastú.
"Už sa chlapec z detstva odberá, už prerástol všetky čiarky na dverách..." (Boris Filan)
Ak chcete splaviť Dunaj alebo iný potok a nemáte peniaze na kanoe, dvere môžu poslúžiť aj ako plťka (slovensky „vor“). Teda vo filmoch je to tak, ale v skutočnosti len málo dverí je schopných udržať "ľuda" na vodnej hladine. Takže tento odstavec by mohol byť: „Ak sa chcete utopiť v Dunaji, či nejakom inom potoku, skúste ho splaviť na dverách. Ak nie, absolvujte predtým plavecký výcvik. Úspešne absolvovaný výcvik vám v Dunaji bude prd platný, lebo skapete na prechlastanie rôznymi splaškami.“
Dvere môžu byť aj obľúbené. Najobľúbenejšie sú tie do komory... so žrádlom samozrejme, a nie kde sa o ne zväčša opierajú iné skvosty ako sú metla, lopata, vidly, či kovadlina alebo kladivo v spolupráci so špagátom, drôtom, alebo iným spúšťacím mechanizmom. Niekedy sú dvere dobré aj na to, keď sa o ne oprie susedovie Marienka (či Mariška?).

http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Dvere

 

Dvere dokorán
Dom sociálnych služieb MOST, n.o.
Haanova 2694/10
851 04 Bratislava
info (zavináč) dss - most . sk
http://www.dss-most.sk

Dom sociálnych služieb MOST, n. o. rozvíja svoje aktivity od roku 2003 v Mestskej časti Petržalka. Poskytuje rôzne sociálne služby dospelým ľuďom, ktorí majú duševnú poruchu (väčšinou psychotické poruchy z okruhu schizofrénií). Ponúka sociálne poradenstvo, aktivity v rehabilitačnom stredisku, podporované bývanie či služby psychologickej ambulancie. Jej heslom je: „Aby ľudia s duševným ochorením boli s nami a nie sami.“ Chráni duševné zdravie a vytvára i podmienky pre samostatnosť pacientov.
Ponuka služieb
Na ceste k väčšej samostatnosti môže klient využívať rôzne možnosti podpory, ktoré ponúkame

- vo forme sociálnych služieb
– psychosociálna a pracovná rehabilitácia, sociálne poradenstvo, podporované bývanie.
- odborných služieb psychologickej ambulancie.
Zároveň podporujeme aj rodiny ľudí s duševnou poruchou, ktorým pomáhame predovšetkým predchádzať následkom zvýšenej záťaže spojenej s problémami, ktoré prináša duševná porucha ich člena.
Naša doterajšia práca s klientmi a ich rodinami potvrdzuje význam psychosociálnej rehabilitácie ako pomoci pri predchádzaní zhoršovaniu zdravotného stavu a zároveň pri znovu začlenení klientov do každodenného života.

 

Dvere dokorán

Občanské sdružení pro integraci lidí s postižením Dveře dokořán
U Ohře 210/19,
36018
Karlovy Vary, Tašovice
http://www.dveredokoran.cz

Aké služby poskytujú postihnutým?
Poskytujeme sociální službu osobní asistence, jež má terénní charakter a je realizována v přirozeném sociálním prostředí uživatele a v běžném společenském prostředí.
Je zaměřena především na podporu samostatného bydlení a přípravu na něj, na podporu při volnočasových a terapeutických aktivitách, pracovním zácviku, zaměstnání na chráněném pracovním místě či na volném trhu práce.
Naše služba má také aktuálně důležitý význam v souvislosti s probíhající transformací pobytových služeb, poněvadž naše organizace poskytuje velice důležitou a potřebnou návaznou službu při integraci jejich uživatelů právě do přirozeného sociálního prostředí.
 

"Dvere dokorán"

Will Francis je úspešný architekt a so spoločníkom Sandym získal významnú zákazku pri rozsiahlej prestavbe londýnskej štvrte Kings Cross. Ich firma je krátko po sebe dvakrát vykradnutá a muž zistí, že jedným zo zlodejov je pätnásťročný imigrant Miro. Will žije s priateľkou Liv, s ktorou vychováva jej zaostalú autistickú dcérku Beu, posadnutú gymnastikou. Vzťah s Liv prechádza krízou a muž sa zbliži  temperamentnou bosnianskou moslimkou Amir. Z cudzinky a Brita sa stanú milenci, ich vzťah je ale od zaãiatku poznamenaný nedôverou.

Svojim predposledním snímkom, komornou drámou Dvere dokorán, sa britský režisér Anthony Minghella (1954-2008) po výpravných medzinárodných produkciách (Anglický pacient, Talentovaný pán Ripley, Návrat do Cold Mountain) vrátil do ulíc súčasného multikultúrneho Londýna. Film sa zaoberá aktuálnou témou ľudí žijúcich blízko seba v rôznych sociálnych vrstvách, ktoré sa míňajú, zrážajú a prepletajú. Pôsobivú snímku krášlia okrem kultivovanej réžie predovšetkým herecké výkony, Willa hrá Minghellov dvorný herec Jude Law, ženské postavy stvárnili Juliette Binocheová a Robin Wright Pennová.

Fotogaléria filmu Dvere dokorán: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10307148004-dvere-dokoran/21138146864/4924-fotogalerie

 

Dveře dokořán
Johanes Anker Larsen

Biograficky laděný esej, obsahující jádro Larsenovy filozofie. Ukázka z knihy: ... A pak mi život začal ukazovat ze sebe trochu víc. Přicházely ke mně "záblesky" hlubší reality, které mě v průběhu několika let vedly ke zkušenosti věčnosti, nikoli extatického zanícení, ale ke zkušenosti tak jednoduché a přirozené jako když vidíte a cítíte sluneční paprsky. Od té doby shledávám, že se můj obyčejný život nachází v samém středu věčnosti. To není zapříčiněno uvažováním, to je prostě nepochybná zkušenost, vnímám život tímto způsobem.
 

 

OZ- Dvere dokorán
Lúčky 169
07234 Lúčky
E-mail: ozdveredokoran @ gmail . com
http://www.oz-dveredokoran.estranky.sk
Súbor Romano Jilo - "Radosť v srdci"

"Radosť v srdci" je určený pre deti a mládež nielen obce Lúčky, ale aj pre deti okolitých miest a obcí Michalovského a sobraneckého okresu.

Plány činnosti:
- Sociálne služby spojené s poskytovaním základného a špecializovaného sociálneho poradenstva,
sociálna prevencia zameraná na rizikové skupiny občanov,
- čistenie a údržba verejného priestranstva, podomová opatrovateľská služba,
- prostredníctvom výchovy a vzdelávania ovplyvňovať a zvyšovať životnú úroveň detí, mládeže a dospelých zo sociálne znevýhodneného a výchovne málo podnetného prostredia,
- organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí, vytváranie záujmových a umeleckých zoskupení,
- tvorba a realizácia projektov podporujúcich prosperitu regiónu v oblasti kultúrnej, multikultúrnej a materiálnej oblasti,
- realizácia rómskych občianskych hliadok v rámci znižovania drobnej kriminality v obciach.

Mikuláš v Lúčkach 2012

https://www.youtube.com/watch?v=aPYz354ptlE

 

Dvere dokorán

Alternatívne jogínsko-meditačné centrum Lovinka, ktoré sa nachádza na samote nad dedinkou Cinobaňa neďaleko Lučenca. Poslaním centra aj ľudí, ktorí za ním stoja a podporujú ho (pod záštitou občianskeho združenia Spoločenstvo Lovinka), je šíriť pravdu a lásku, ktorá privádza ľudí naspäť k sebe samým. Organizujú sa tu semináre z oblastí:
joga,
meditácia,
zdravý životný štýl,
život v súlade s prírodou,
prírodné staviteľstvo,
permakultúra,
kreativita – jednoducho vedomá práca so sebou a svojím okolím. Ľudia, ktorí sem prichádzajú, majú možnosť na chvíľu zabudnúť na bežné záležitosti, ktoré neustále riešia, či na svoje problémy, a môžu sa venovať práci na sebe.
Lovinka – mladé slovenské stredisko duchovného života, pokoja a pohody.

Odkazy
http://lovinka.sk
http://jurenka-yoga.sk
E-shop: http://www.eugenika.sk
Videa: http://www.2012rok.sk/wp/tv

https://www.facebook.com/lovinka.sk
https://www.facebook.com/matej.jurenka.page
Vydavateľstvo: https://www.facebook.com/eugenika.sk
 

Marcel Vanek - Rodina a deti sú najefektívnejšou meditáciou

https://www.youtube.com/watch?v=S_ihZObsJ-I

Dvere sú otvorené a srdcia ešte viac

http://danielholubek.blog.sme.sk/c/358007/stefan-sandtner-dvere-su-otvorene-a-srdce-este-viac.html

 

U Filémona a Baukis bohovia našli otvorené dvere i srdce

Filémón (alebo Filemon alebo Filemón) a Baukis (alebo Baukida alebo Baucis) (starogr. Φιλήμων – Filémón, Βαυκίς – Baukis, latinsky Philemon et Baucis) je v gréckej mytológii starý manželský pár z Frýgie, ktorý aj napriek svojej chudobe pohostil bohov a bohovia sa im za to odmenili.
Ich príbeh je skôr rozprávkou než mýtom. Je z obdobia, kedy olympskí bohovia občas putovali po krajine, aby zistili, ako žijú a ako sa správajú smrteľní ľudia.
Raz sa stalo, že sa na takú prechádzku v ľudskej podobe vydal najvyšší boh Zeus a sprevádzal ho posol bohov Hermes. Bol už podvečer, keď sa zastavili v dedine kdesi vo Frýgii. Pútnici hľadali nocľah a nejaké občerstvenie, aby nabrali nové sily. Márne však chodili od domu k domu, obyvatelia výstavných veľkých domov im ani neotvorili dvere a boli hluchí k ich prosbám. Až došli k malému domčeku, kde našli otvorené dvere i srdce.
V tom domčeku bývali starí manželia, ktorí neznámych prichádzajúcich srdečne privítali a ponúkli im zo svojich skromných zásob čo mohli, pripravili im skromné lôžka, naliali aj pohár vína. Starčekovia Filémón a jeho žena Baukis sa divili, keď spozorovali, že vína zo džbánku neubúda, že sa stále samo dopĺňa. Až potom pochopili, akú vzácnu návštevu majú pod svojou strechou. Baukis vybehla na dvor, aby im zabila a upiekla ich jedinú hus, ktorá strážila ich dom. To ale Zeus nedopustil, za všetku láskavú pohostinnosť im poďakoval a vyzval ich, aby sa rýchlo pripravili na cestu a išli s nimi na neďaleký vysoký kopec. Keď dorazili k jeho vrcholu, obzreli sa a videli, že pyšná dedina zmizla pod prívalom vody. Jedine ich chalúpka ostala nepoškodená na úbočí. A ako sa na chalúpku pozerali, tá sa im pred očami zmenila na nádherný chrám so zlatou strechou.
Zeus starčekov pochválil za ich dobrotu a láskavosť a ponúkol im splnenie akéhokoľvek priania. Filémón a Baukis sa chvíľu radili, potom pokľakli a požiadali, aby mohli byť strážcami a sluhami nového chrámu. A poprosili ich tiež o to, že keď nadíde ich čas, aby im bolo dovolené odísť spoločne z tohto sveta, aby nemuseli jeden druhého oplakávať. Bohovia im to sľúbili.
Starčekovia žili ešte šťastne dlhé roky a keď prišiel ten čas, spomínali na dlhý spoločný život a tu spozorovali, že obrastajú lístím a o chvíľu sa premenili na stromy. Starček Filémón sa premenil na dub a jeho žena Baukis na lipu (slovanské stromy, dub - posvätné dubové háje - a neskôr lipa). Pri sebe stáli potom ešte dlhé roky a keď zavial vánok, nežne sa dotýkali halúzkami.
Ich príbeh spracoval v ôsmej knihe Publius Ovidius Naso vo svojich Premenách. V rímskych bájach sa rozpráva o Jupiterovi a Merkúrovi, rímskej obdobe mien gréckych bohov.

 Buďte milosrdní, nezatvárajte dvere Cirkvi

„Muž, žena, ktorý sa cíti chorý v duši, smutný, ktorý urobil v živote veľa chýb, v istej chvíli zacíti, že voda sa víri: je to Duch Svätý, ktorý niečím hýbe. Prípadne zachytí nejaké slovo... a povie si: ‚Idem!‘ Naberie odvahu a ide. A koľkokrát dnes u spoločenstva kresťanov nájde dvere zatvorené: ‚Ale ty nesmieš, nie, ty nemôžeš. Tu si zlyhal, a tak nemôžeš. Keď chceš prísť, príď v nedeľu na omšu, buď tam, ale viac nerob.‘ A tak to, čo robí Duch Svätý v srdciach tých ľudí, kresťania s mentalitou zákonníkov zničia.“
„Je mi toho ľúto“, dodáva vzápätí pápež František a opakuje, že Cirkev má mať vždy otvorené dvere:
„Je Ježišovým domom, a Ježiš prijíma. Ale nielen prijíma, ale ide vyzerať ľudí, tak ako vyšiel hľadať aj tohto. A ak sú ľudia zranení, čo robí Ježiš? Vyčíta im, prečo sú zranení? Nie, prichádza a berie ich na ramená. A toto sa volá milosrdenstvom. A keď Boh napomína svoj ľud: «Milosrdenstvo chcem, a nie obetu!», hovorí o tomto.“

„Kto si, že zatváraš dvere svojho srdca pred mužom či ženou, ktorí sa chcú polepšiť, vrátiť sa späť do Božieho ľudu, pretože Duch Svätý sa dotkol ich srdca?“ – pýta sa Svätý Otec. Pôstne obdobie nech nám pomáha neurobiť chybu tých, ktorí opovrhli Ježišovou láskou k ochrnutému len preto, že to bolo v rozpore so zákonom:
„Prosme si dnes od Pána vo svätej omši pre každého z nás a pre celú Cirkev konverziu smerom k Ježišovi, konverziu k Ježišovi, konverziu k Ježišovmu milosrdenstvu. A takto bude Zákon dokonale vyplnený, pretože Zákon je milovať Boha a nášho blížneho ako seba samého.“

Zuzana Smatanová - Dvere

https://www.youtube.com/watch?v=vrCYgyzkEEY

DVERE

Pootvorím, nech mám
na duši prievan
nechám sa niekam viesť.
Len pootvorím a strach
s odvahou striedam.
Stačí sa kúsok prejsť.

Je to tak blízko
a dá sa to cítiť.
Aspoň na chvíľu chcieť.

Ref:
Nechám dvere otvorené
nech srdce mi píska.
Neviem čo príde
a čo s toho získam.
Dvere otvorené
a srdce sa zrýchli.
Ten najlepší náznak
sa nikdy nemýli.

Pootvorím, keď mám
chuť cítiť nádych.
A zistím či dýchať viem.
Tak pootvorím a stým
poruším návyk, keď
zvedavo nezavriem.

Je to tak blízko
a dá sa to cítiť.
Aspoň na chvíľu chcieť.

 „Stojím pri dverách a klopem“

 

Modlitba
Dobrotivý Otče, pôvodca života a darca nádeje,
urob naše srdcia vnímavými na hlas tvojho Slova,
aby boli ochotné to, čo počúvajú, prijať a uvádzať do života;
tvoj Duch Svätý nech je naším sprievodcom pri poznávaní pravdy,
ktorá odkrýva i bolestné miesta nášho vnútra,
a tvoja milosť nech nám pomáha na ceste obrátenia.
O to ťa prosíme skrze Krista, nášho Pána. Amen.

 

Pane, Ty si trpezlivý a milosrdný, stojíš pri dverách môjho srdca a klopeš.

 

http://abu-bratislava.sk/abuba/node/264

  Otvorené dvere európskej demokracie

Parlamentárium je jedinou súčasťou sídla EÚ v Bruseli, ktorá je odteraz dostupná bez vstupného preukazu pre všetkých občanov 7 dní v týždni.
Počas návštevy sedia návštevníci uprostred obrovskej 360° obrazovky s digitálnym priestorovým zvukom, na ktorú sa premieta zasadacia miestnosť. Môžu tak sledovať rozhodovanie v Európskom parlamente a dozvedieť sa viac o ľuďoch, ktorých si demokraticky volia - poslancoch Parlamentu. Vzdelávacou a zábavnou formou si môžu vypočuť rozpravy, sledovať hlasovanie a nechať sa sprevádzať legislatívnym procesom. Budú mať k dispozícii aj aplikáciu na dotykovej obrazovke, ktorá im umožní dozvedieť sa viac o poslancoch Parlamentu.
Návštevnícke centrum Európskeho parlamentu je otvorené každý deň s výnimkou pondelňajšieho dopoludnia. Vstup, rovnako ako audiovizuálny sprievodca v 23 jazykoch sú k dispozícii zdarma. Priestory boli navrhnuté tak, aby boli plne prístupné ľuďom aj s osobitnými potrebami. Centrum ponúka aj obchod s výrobkami s logom Európskeho parlamentu, kaviareň, miestnosť na prebaľovanie detí a šatňu.
http://www.europskyparlament.sk/sk/spravodajstvo_a_aktivity/spravy/news-2013-july/cim.html;jsessionid=FE838310AC8D442C90D1A72FBC3358E5

DETAIL

Dveře dokořán

Hraný film na motivy povídky France Kafky - 1990. Původní záznamové médium - video VHS.

https://www.youtube.com/watch?v=cy8eQTDVQfw

Detaily

Detail kľučky na dvere

História kľučiek je dlhá a patent na tento predmet spadá do roku 1878, keď si Osbourn Dorsey nechal patentovať vylepšenie zariadenia na zatváranie dverí. Avšak kľučky sa používali už storočie pred samotným patentom.
Prevedenia kľučiek
Mechanizmus kľučiek je rôzny a vyrábajú sa v rôznych tvaroch a prevedeniach. Keďže prevedení a štýlov kľučiek je obrovské množstvo, ťažko sa všeobecne popisuje vzhľad klasickej kľučky. V Európe sú bežnejšie kľučky s klasickou rúčkou, s ktorou sa ľahšie narába. Na druhej strane v Amerike sú bežnejšie na dverách kľučky v podobe otočného gombíka.

 

 Odkazy

http://www.svetdveri.sk
 

by Cezmín Slovakia 2012 http://cezmin.wz.cz

 Verbal Press & Ais - Otevři dveře

https://www.youtube.com/watch?v=q7dNriH8CAww