wz


 

Vysoké Tatry

Okresné mesto Topoľčany

Obec Horné Chlebany

 

  Robin Wight

Robin Wight robí fantastické drôtené plastiky.
Výskum drotárstva a sochárstva objasňuje, že sa to začínalo ako spôsob výroby bižutérie v priebehu druhej egyptskej dynastie (okolo 2890 - 2686 pnl) a v bronzovej a železnej dobe v Európe. Až v 20. storočí umelci, ako je Alexander Calder a Ruth Asawa prišli do pozornosti verejnosti so svojimi prácami z drôtu, sochárstvo z drôtu začalo byť videné ako sochárstvo.
Anglický majster Alexander Calder sa preslávil v roku 1927, keď predviedol svoju kinetickú sochu Cirque Calder. Kus bol umelecké vykresľovanie cirkusu, zložený z drôtených modelov pri vykonávaní rôznych výkonov, ktoré zvyčajne vidieť v cirkuse, ako je prehĺtanie meča a levie krotenie. Jeho socha je v súčasnej dobe súčasťou stálej zbierky Whitney Museum v New Yorku.

 

Fantasywire je Robin Wight, sochár sa nachádza v Staffordshire v Anglicku, vytvára dramatické scény pomocou sôch z drôtu nerezovej ocele vytvorené víly prisaté k stromom, lezúce po stene domu, posadené na plotoch a laviciach, hojdajúce sa na strome a v mnohých ďalších náladových pózach.

Robin Wight povedal:
"V roku 1920 dve malé dievčatká fotografoval víly v dolnej časti ich záhrady a vytvorili novinkou senzáciu. Ako vieme, fotografie boli falošné, ale príbeh zachytil predstavivosť ľudí, ktorí chceli veriť. Pred pár rokmi, keď som skúšal môj nový fotoaparát, vzal som obrázok v lese na dne mojej záhrady. Až neskôr, keď sa pozrieme na výsledky, som zazrel postavu v stromovej štruktúre. Zrejme trik svetla prichádzajúceho medzi stromami. Čo iné by to mohlo byť... (?) Nech je to čokoľvek, zaujalo ma to a inšpirovalo k použitiu myšlienky vo svojej soche."

 

 

Je dobre známe, že víly žijú na dne záhrad a Trentham Estate sa nelíši. Inšpirovaný začal vytvárať drôtené plastiky víl, z ktorých jednu dal na konáre stromu vo svojom zalesnenom kráľovstve záhrady, čo sa stalo dominantou obce, kde býval. Mnohé plastiky sú spárované so zložitými útvarmi púpav a konečný efekt je priam nádherný, dýcha na človeka z jeho tvorby sloboda a voľnosť, pohyb víly s povievajúcim vánkom či vetrom von do voľného priestoru, do výšin nebeskej oblohy, k nebu. v miestnej kultúre, kde umelec žije, je tradované, že zrelé púpavové semená predstavujú "rozprávkové želania víly."

Robin povedal: "Počas dedinských slávností Amanda Dawson, marketingový manažér na Trentham Estate, objavil niektoré z mojich prác a bol som potešený, keď som dostal e-mail s názvom "Milujeme svoje víly". Predpokladal som, že môj sen sa stal skutočnosťou. Avšak po návšteve vrchného záhradníka a obchodného riaditeľa sa jasne ukázalo, že majú oveľa väčší plán v hlave, vytvoriť "vílí chodník" na podporu návštevníkov a rodiny na prehliadku záhrady, jazerá a lesy." V októbri 2012 bolo inštalovaných prvých osem víl a šesť ďalších pridaných neskôr, ich popularita bola ohromujúca. Robin Wight sa snaží vytvárať sochy s pohybom, príbehom s pomocou technických trikov, aby divák premýšľal ", čože sa to deje?"

V roku 2013 zasadil semienko s myšlienkou, že Trentham by mohol byť na vrchole. Prišli za Robinom s návrhom vytvoriť sochy v životnej veľkosti. Úlohou bolo, zamerať sa na 10 výročie záhrady s predstavou na plynutie času, znovuzrodenie a regeneráciu záhrady a pozitívnych vecí, ktoré ešte len prídu. Vtedy zauvažoval: "Už som experimentoval s púpavami, a čo by mohlo byť lepšie na reprezentovanie času, než veľká púpava a hodiny?" Súbežne s touto púpavou, semená sú tiež známe ako rozprávkové priania. Nová víla bola pomenovaná "Želanie" na počesť sira Stanleyho Clarkea želanie obnoviť slávny Estate a vyslať pozitívny signál, že sa plní na Trentham.

Trentham Gardens predstavovala ideálne prostredie pre Robinové práce. Už v nej sídli 15 nádherných víl. No pozrite si tú nádheru votkanú do priestoru fantáziou a šikovnými rukami majstra svojho umenia!!!

Socha "Bozk" je z pozinkovaného drôtu. Cena: € 1000 Libier alebo 1708 dolárov.


 

Táto víla má mačacie oči, takže keď sa pozriete na ňu v noci z okna, oči žiaria.

Víla, stojaca na bráne, len ju požiaať o ruku...Cena: 1100 libier alebo 1879 dolárov

 

Púpavové hodiny

Cena: 2000 libier alebo 3417 dolárov. Táto víla môže byť namontovaná na ložisku a pôsobí ako veľká korúhvička.

 

 

Nádhera!!!

Maska je víla z nerezovej ocele Cena: 2000 libier alebo 3417 dolárov

Motýle

Motýle je víla z nerezovej ocele prehnutá dozadu, zatiaľ čo drží svoje vlasy, ktoré sú plné motýľov. Cena: 3000 libier alebo 5125 dolárov

 

 

2 metre vysoká, 500mm priemer púpava semien, hlava. Cena: 350 libier alebo 598 dolárov
Táto samostatná púpavia hlava - semená sú ideálnou záhradnou plastikou. Vyzerajú úžasne proti nebu i na mrazivých rán. Akoby chytil vietor semená do svojich vĺn... a ak sa montuje, je na trubke, bude sa celá púpava otáčať ako korúhvička a ukazovať tak smer vetra.

AHOJ!

 

 

Ďalší zahraniční umeleckí majstri svojho remesla

 

 

Autobusová zastávka na Slovensku

 

ODKAZY

Robin Wight 
 

Fantázia http://www.fantasywire.co.uk/fairies.html
http://www.fantasywire.co.uk/wishfairydetail.html
Perfektný blog http://www.theredheadriter.com

Perfektná stránka http://www.boredpanda.com
Sculptures Garden
http://www.trentham.co.uk
http://www.fantasywire.co.uk/creating.html
https://www.facebook.com/Fantasywire
http://www.thisiscolossal.com/about
http://www.fantasywire.co.uk
http://www.barnabyjacoskinner.com
http://www.boredpanda.com/wire-sculpture-art
https://www.youtube.com/watch?v=QGcWqgHHkFk
http://blazepress.com/2015/01/21-beautifully-twisted-wire-sculptures
Kambodža
http://www.boredpanda.com/temples-markets-and-rain-cambodia
http://www.theredheadriter.com/2014/07/fantasywire-wire-fairy-sculptures-by-robin-wight

Deti http://www.boredpanda.com/remembrance-family-photography-deceased-infants-stillborn
Komentáre http://www.reddit.com/r/pics/comments/2aud6t/pretty_cool_stainless_wire_sculpture

 

POKRAČOVANIE:  DROTÁRI

 

Líšky: https://www.youtube.com/watch?v=iLDAGNiPRro
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/iLDAGNiPRro" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 

by Cezmín Slovakia február 2015 http://cezmin.wz.cz